Canlar fincanlar

28 Aralık 2012 Cuma

Saç Boyalarında Tercihlerim

Merhaba canım okuyucularım;
Uzun bir aradan sonra tekrar yazılarıma dönüyorum. :)
Bu uzun aralık iş hayatımdaki değişikliklerden kaynaklanmıştı. İş hayatımın düzene girmesiyle sıra ancak bloğuma gelebildi. Ancak sizlere öyle güzel yazılar, tanıtımlar ve hediyeler hazırlayacağım ki bu uzun arayı unutacaksınız.. :)

Bu yazım son iki sene içinde çevremdekilere ve kendi saçıma kullandığım saç boyalarıyla ilgili görüşlerimi içerecek. E tabi çuvaldız kendimizde nasıl durmuş bir bakalım önce..
Kendi saçlarım kahverengidir. Saçlarımda şimdiye kadar denediğim renklerden bazıları da şunlardır ;İlk renk sarıya yakın bir bakır tonudur.  Kendi saçlarım kahverengi olduğu için dolayısıyla bir kez açtırmak gerekti. Açtırma işlemini işini bilen kişilere yaptırmanızı öneririm. Özellikle saçlarınız benim gibi koyu renkse..
Saçlarımı sadece bir kez açtırarak 1 yıl boyunca o tonlarda kullandım. Ancak ikinci resimde gördüğünüz gibi bir kaç ton koyu ve kahve-kızıl arası bir tonda devam etmekteyim. Bu renge geçmemin sebebi; mesleğim gereği daha oturmuş bir renk istememdi.. Siz de bakır veya kızıl tonları istiyorsanız ya karamele yakın bakırlar ya da kahverengiye dönük kızıllar kullanmanızı öneririm. Onun dışındaki turuncuları da deneyim etmişliğim yok mudur? Elbette vardır ancak onlar üniversite zamanlarında kalması gereken renkler.. :)

Son resim ise kendi saç rengimden bir kaç ton koyu bir renk, o renk aslında bu kızılları denemeden önce tercih ettiğim bir renkti. Kullanması çok kolaydı. Dipleriniz çıktığında kimse bunu çakmaz ve 4-5 ayda bir boyasanız da olur.. Ancak kızıllar affetmez.. En geç 1,5- 2 ay içinde tekrar boyamanız gereklidir..
Koyu renk saçın kullanımı kolay olmasına rağmen tercihim uzunca bir süredir resimdeki ilk renklerden yana. Olumlu tepkiler almamın da bunda bolca etkisi var tabii :)
Çuvaldızı batırdık, şimdi biraz da marka deneyimlerime değineyim ki bu sizin için asıl önemli nokta.


Gördüğünüz gibi 1 - 2 - 3 olarak ayırdım marka ve ürünleri.

1. Bölümde Koleston renklerini görüyoruz. Kolestonla ilgili vereceğim ilk öneri; açık renk istiyorsanız bu markadan uzak durmanız gerektiğidir. Markanın sarıları dahi koyu kumral çıkmakta ancak 3-5 yıkamaya bir miktar akıp ton değiştirmektedir. Bakır olarak satın aldığım renk mesela bildiğiniz kahve çıktı. Sağdaki tatlı koyu kahve tonu ise tam anlamıyla siyah.. Kutunun üstünde yazan ise ; Açık kahve.. :) Ha ama benim saç rengim zaten koyu, beyazlarımı kapatmak istiyorum diyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Koleston koyu tonların markası bana göre..

2. bölümde Palette büyük kutuları görüyoruz. Renk çeşitliliği güzel. Rengin tutması açısından kutunun tam üstündeki rengi elde etmeseniz de Koleston'daki gibi bir şokla karşılaşmıyorsunuz. En fazla 1-2 ton oynar. Ondan da zarar gelmez. :) Soldaki sarıyı annemin saçına yaptım ,sağdaki yoğun bakır rengini de kendi saçlarıma uyguladım, bir ton koyuları oldu. Ama bir kaç yıkamaya kutudaki resme kavuştuk. Tavsiye ederim.

Üçüncü bölümde birden çok marka görüyorsunuz. Baştaki iki kutu Palette'nin alt ürünü. Onlardan baya memnun kaldım. Renk farkı yok ne renk vaad ediyorsa o çıkıyor. Ama solda görülen kumral renk bir iki ton koyu çıktı demek ki bu alt ürünü kullanırken orta ve koyu tonlara dikkat etmek gerekiyor.. Syoss' a gelince, boyanın kıvamı çok yumuşak, boyadığınızda pek tutmayacakmış gibi hissediyorsunuz. Nitekim beyazları kapatıcılığı sıfır. Ben bu markayı sadece bu Altın Karamel tonu güzel olduğundan rengini vermesi için Palette ürünleriyle karıştırıp anneme yaptım. O şekilde kullanışlı.. Ve son olarak Neva Color. Saçlarınızı yakmak istiyorsanız Neva Color'ı tercih edin.

Sargita Der ki; Saçlarınız ne renk olursa olsun, ruhunuz rengarenk olsun. Mutlu kalın.. :)

13 yorum:

 1. çok feminem bi blog olmuş

  YanıtlayınSil
 2. kolestonun kötü bi seçim olduğunu bnm yakın arkadaşlarımda sölemişti o konuda hemfikirim :) palette bencede en iisi ;)

  YanıtlayınSil
 3. Saç boyası konusunda Palette'yi tek geçerim, özellikle kızıllar konusunda. Kesinlikle diğer markalardan çok çok çok daha iyi..Evet dediğin gibi renklerde çok oynama yok, ki zamanla kutunun üstündeki renge de dönüşüyor .) ;)

  YanıtlayınSil
 4. Evet Palette'yi 1 yıldan uzun süre kullandım bir kaç yıkama sonrasında renk oturuyor. Tarçın Bakır' ını kullanmıştım bakır rengimin son günlerine kadar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de kullandım tarçın bakırını 3 sene falan .)

   Sil
 5. merhaba.size sorum neva ile ilgili
  koleston kızıl boyanın için e neva color 0.66 karistirmak istiyorum.öncelikle ikisi birlikte kullanılırsa sıkıntı olur mu?bir de,bu neva mix boya oluyor sanırım,diğer boyaya kendi oksidan suyunu katip 40dk beklesem sorun olur mu?yoksa cila gibi mi kullanılmalı 0.66 yoğun kızıl ??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 0.66 yoğun kızılı eğer canlı bir kızıl istiyorsanız seçtiğiniz ana rengin içine istediğiniz miktarda katarak kullanabilirsiniz. Şahsen ben canlı bir kızıl istediğimde bunu yaparım. Ama yazımda da belirttiğim gibi olabildiğince az kullanın çünkü saçlara pek iyi geldiğini söyleyemem.

   Sil
  2. yarım paket kullanacağım neva.oksidanini da katacak miyim mix boyanın , diğer karışıma ?? teşekkürler

   Sil
  3. Tabii, mix i de normal boya gibi düşünmelisiniz ve oksidanını katmalısınız.

   Sil
  4. sevgili sargita :),sıkılmadan sorularıma güzel güzel cevaplar verdiğiniz için cok tesekkur ederim :) öyleyse son sorumu yöneltiyorum !:)
   bu mix boya dediğimiz olay,bi'iki yikamada akıp giden bir sistem midir yoksa bir boya gibi midir kalıcılık konusunda ??
   tekrardan tesekkur ederim çokça 😊

   Sil
  5. Ne demek, bildiklerimizi paylaşmak için burada bir araya geliyoruz. :) Mix boyayı yoğunlaştırıcı olarak düşünün. Tek başına da kullanılabilinir ama asıl amaç istediğimiz rengi daha yoğun ve daha canlı kılmaktır.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Red Bow Tie