Canlar fincanlar

8 Temmuz 2014 Salı

Renklerine göre Mumların Kullanımı

Herkese Merhabalar,
Bugün kozmetik dışında bir konuda yazıyorum.
Bir kaç gündür annem rahatsız, bu sebeple süse püse vakit ayırmadım .
Umarım annecim çabucak iyileşir.

Bugünkü yazımda Sargita Der Ki Blogger Etkinliği Sponsorlarından Lotus Kitap'ın bana hediye ettiği ''Kadın Nasıl Çıldırır'' isimli Kamuran Akdemir'in kitabından ilgimi çeken bir bölümü yorumlarımı da katarak sizlerle paylaşmak istedim. Böylece hem kitabın bir bölüm içeriği hakkında fikir sahibi olursunuz hem de benim ilgimi çektiği gibi sizin de ilginizi çekebilir.

Bu arada kapağındaki kadının bana benzemesine kaç puan? Okumadan sevdirdi kendini :))Ben mumlara bayılan bir insanım. Yanı evimde sayısız mum var diyebilirim. Özellikle kokulu mumlara bayılıyorum.  Yankee Candle İzmir satışlarının çoğunu benden görüyordur herhalde :))

Kitap birbirinden eğlenceli kısa kısa başlıklardan oluşuyor.  Başlıklardan bazıları şöyle; 
Kayınvalideler, En iyi ev hanımı ödülleri, mutfak sırları..

Ve benim sizlerle paylaşacağım bölüm; Renklerine göre Mumların Kullanımı..
İşte başlıyoruz..


Beyaz : Saflık, arınma, bütün genel dilekler, ilahi ışık.


Beyaz renk mum bu anlamlara geliyormuş. Ben olsam bu rengi en çok Banyomda kullanırdım, zaten birçoğumuzun banyoları beyazdır. Ben özellikle saflık ve arınmayı temsil ettiği için banyoda bu renk mumları ve gümüş parıltıları kullanırdım..

Siyah : Bağımlılıklardan kurtulma, kötülüğü def etme, negatif enerjiyi dağıtma, şanssızlığı uzaklaştırma, bilinçaltı.Siyah mumlarla ilgili geçmişte büyü yapımında kullanıldığı için satışı yasaklanan ülkeler olduğunu okumuştum bir defasında. Gerçekten çok ilgimi çekmişti. Sonrasında bizim marketlerde siyah mum var mı diye bir süre bakındığımı da bilirim. Şaka bir yana bence çok asil duruyor siyah mumlar. Bu mumların olduğu bir yemek odası düşünün. :)

Bir de söylemem gerekir ki siyah renk benim vazgeçemediğim tek renktir diyebilirim. Giysilerimde, eşyalarımda sık sık kullanırım. İnsanlar siyah rengi karamsarlık ya da kötü şeylere bağımlılık gibi düşünse de kitabımızda geçtiği haliyle aksine bağımlılıklardan kurtulma, negatif enerjiyi dağıtma amacıyla kullanılıyormuş. Siyah giyince kendini kötü hisseden var mı aranızda? :)

Sarı : Şans, başarı, zihinsel aktivite, neşe, özgüven.Sarı mum, yazlıktaki komşumuzun bana seneler önce Almanya'dan getirip hediye ettiği ilk mumun rengidir. Büyükçe bir şeydi senelerce sakladım yakmaya kıyamadım, ama dayanamadım geçenlerde yaktım artık :)
Dekor açısından çok tatlı duruyordu.

Sarı rengi herkes sevmez. Ama ben gayet severim. Üstümde olmasa bile eşyalarımda mutlaka kullanırım. Enerjimi yükselttiğini düşünüyorum. 

Turuncu : Eril- Dişil Dengesi, Adalet, Genel Başarı, Seksüel Denge.Adalet ve genel başarıyı temsil ediyorsa iş yerimizde masamıza bu renk mumlardan koyabiliriz ki işverenimiz bize adil olsun :)  - ah bir mumla olsaydı :) -

Bu arada hepimiz seksüel dengeyi kırmızı gibi şehvetli renklerde bilirdik. Meğersem enerjik ve saftirik geçinen turuncu çok da masum değilmiş. Hakikaten görsele bakınca içi ısınıveriyor insanın.  :)
Odamın da duvarları turuncu. 

Mavi : Korunma, Huzur, Arınma, Olayların akışını sağlama, iletişimi güçlendirme, Farkındalık.Bence bebek mavisi beyazla beraber salonda kullanılabilir. Böylece ailemle salonda otururken iletişimi güçlendiren, huzur veren bir ortamda vakit geçirmiş oluruz. :)

Mor: Psişik ve sezgisel güç, üçüncü göz, ruhsallık ve ruhsal arınma.Mor rengi benim için önemli. Çocukluğumda en sevdiğim renkmiş. Hatta öyle ki gelen renkleri morla değiştirmelerini istermişim.  Tevekkeli değil ruh sağlığı çalışanı olduk :) 
Şuanda da bir sürü mor ve lila renginde mumlarım var. Genellikle leylak ve lavanta kokusu oluyor.. Zihni arındırmada ve rahatlamış hissetmede bu kokular ve mor tonları etkilidir.


Kırmızı :  Aşk, duygusallık, arzu, tutku, bedensel ve fiziksel güç, özgüven.Kırmızı bana Pringles'ı çağrıştırıyor. :D Artık aşk için özel bir renk olmaktan çıkmış bir renk benim için. Herkesin aşkı kırmızıysa benimki mavi arkadaş. Lacivert gül istiyorum ben, buradan yetkili kişiye duyurulur mesela -_- :D 
Bembeyaz bir ortama şu yukarıda gördüğünüz kırmızı mumları koyabilirim. Çok hoş görünüyorlar.

Yeşil : Bereket, Maddi konular, şifa, toprakla ve toprak anayla bağlantılıdır, şefkat, hoşgörü, insan sevgisi.


Bu rengi annem çok sever. Bence mutfağımızda yeşil mumlar kullanılabilir, bereketi çağrıştırması yemeklerimiz için, insan sevgisini çağrıştırması da sevgiyle pişen yemeklerimizi sunacağımız misafirlerimiz için uygun olacaktır :)

Sebze meyve şeklinde olanlarını tercih edebilirsiniz benim görselimdeki gibi.

Kahverengi : İşlerde başarı, maddi kazancın artması, duygusal denge.

Benim için kahverengi içtiğim kahveden ibarettir -_- 
Giyimimde özel hayatımda neredeyse hiç yer vermem.

Pembe : Olayları ve kişilerin enerjisini yumuşatma, olumlu enerjiler yaratma, arkadaşlık, sevgi ve romantizm.
Pembe rengini seviyorum. Kıza pembe erkeğe mavi olarak değil ama. Her haliyle kişiye pozitif enerji veren bir renk olduğunu düşünüyorum. Odamda da pembe mumlar var. Etkinliğimdeki etkin renklerden biri de pembeydi, olumlu enerjiler yarattığı doğru :)

Gümüş rengi : Ayın etkilerini çekme (sezgi, kehanet, yaratım)Kullandığım eşyalara bakarsak altından çok gümüş severim ya da beyaz altın tercih ederim. Beyazla birlikte çok asil duruyor bu renk bence. Düğün organizasyonlarında akşam havuzbaşında, hem sade hem şık görünüm için bu renk mumlar kullanılabilir.

Altın rengi : Güneşin etkilerini çekme (şifa, güç, başarı, yaşam, eril enerjiler, kontrol)
Hmm güneşin enerjilerini çekeceksek önemli günlerde üzerimizde minnacık da olsa altın rengi bir şey barındırmak güzel olur. Ve buldum balkonumuza altın rengi saksılar ve mumlar koyabiliriz. Böylece balkona çıktığımızda güneşin enerjisinden hapsolan pozitif şeyleri hissedebiliriz :))

Mumları renklerine göre inceledik. Açıkçası kitapta buna benzer pek çok ilgimizi çekecek konu var. Bu ve bunun gibi başka kitapları edinmek isteyenleriniz Lotus Kitap' a TIK TIK. :)
Etkinliğime son günlerde dahil olmalarına rağmen beni kırmayan ve birbirinden güzel seçme kitapları çok kısa sürede elime ulaştıran Lotus Kitap'a nezaketinden ötürü çok teşekkür ediyorum.

Sizler renkli mumlar hakkında ne düşünüyorsunuz, favoriniz hangileri ? Yorum olarak bırakabilirsiniz. :)

Hepinizi öpeledim.

5 yorum:

 1. Yaaaa ben de mumlara bayılırım, valla tek tek baktım hepsine çok güzel bir yazı olmuş, ama benim favorim kesinlikle mor ve yeşil, he bi de tahta görünümlü, krem rengi ağırlıklı mumlar da çok asil olabiliyor, çok öpüyorum tatlım...
  sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tatlım yazımı beğenmene çok sevindim. Mor bana huzur veriyor dinlendiriyor, en üstteki deniz kabuklu beyaz mumlar da çok hoş evet. Çok öptüm :)

   Sil
 2. Mumlar hiç ilgimi çekmemişti ta ki bu yazıyı okuyana kadar :)
  Ama siyahın anlamı hiç uyumlu gelmedi bana. Sanki tam tersi kötülükleri çekiyormuş gibi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. öyle deme siyah bence toplumda bize gönderilen karamsar mesajlarla bağdaştırıldığı için olumsuz bir imaj çiziyor bir çok kişinin gözünde. Aslına bakarsan çok asil ve bulunduğu ortama asalet katan bir renktir. :)

   Sil
 3. Harika bir post olmus :) bende mum delisiyimdir gorsellerindeki su elma seklindeki mumlari cok sevdim :) banada beklerim www.beauthingsforme.blogspot.com

  YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Red Bow Tie