Canlar fincanlar

28 Ağustos 2014 Perşembe

Renklerin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Herkese merhabalar.

Artık günümüzde bilmeyeniniz yoktur ki renklerin hayatımızdaki yeri çok fazla ama sadece bununla da kalmıyor. Aynı zamanda bizim ve çevremizin üzerindeki etkilerinin de çok fazla olduğu artık su götürmez bir gerçek. İlk defa gideceğiniz bir ortamda yanlış renk seçimi yaptığınız için çevrenize karşı soğuk görüneceğinizi ya da ciddi bir ortamda giyilmemesi gereken bir renk giydiğiniz için kendinizi garip hissedeceğinizi hiç düşündünüz mü? Eğer bunun gibi durumlarla yüzyüze gelmek istemiyorsanız renklerin yarattığı olumlu ve olumsuz etkilerden bahseden bu yazı tam size göre! KIRMIZI:  Fiziksel değişim


  Tetiklediği Olumlu Etkiler: cesaret, güç, sıcaklık, enerji, hayatta kalma, savaş veya kaç felsefesi, heyecan.
Olumsuz Etkiler : Saldırganlık, ani davranışlar.

  Kırmızı güçlü hissettiren bir renktir.Dikkat çekici özelliğe maksimum düzeyde sahiptir. Trafikte dur anlamı için kullanılması da bu yüzden pek şaşırtıcı değil. Nabzı yükseltir ve daha hızlı hareket etmemizi sağlar. Mücadele et ya da kaç felsefesini hayata geçiren ve vücudunuza atak yaptıran renktir. Aynı zamanda aşkın sembolü olan renk olarak kullanılması da kişilerin kalbine sıcaklık vermesinden kaynaklanır. Vücut ısınızı arttıracağından kendinizi gergin hissettiğiniz günlerde daha da gerilmemek için kırmızı rengin hakim olduğu ortamlardan uzak durmanız tavsiye edilir.MAVİ: Entellektüel


Tetiklediği Olumlu Etkiler: Zeka, iletişim, güven, verimlilik, huzur, mantık, serinlik, yansıma.
Olumsuz Etkiler: Soğukluk, sokulmama, duygu eksikliği.

Kırmızıdakinin aksine mavi bizi mental olarak etkiler. Açık maviler konsantrasyon ve sakinlik sağlarken, daha koyu maviler kişinin zihninin dinginleşmesi ile düşünmeyi kolaylaştırır. Mavi aynı zamanda açık iletişimin rengidir. Kişilerin birbirini daha iyi dinlemesini ve böylelikle daha sağlıklı iletişim kurmasını sağlar. Ancak mekanda her şeyin açık mavi tonlarında olması kişilerin soğuk bir ortam hissine kapılmasına ve duygusallık hissedememesine de sebep olabilir. Dikkatli kullanmak lazım.SARI : Duygusallık


Tetiklediği Olumlu Etkiler: iyimserlik, güven, benlik saygısı, dışa dönüklük, samimiyet, yaratıcılık.
Olumsuz Etkiler: Soğuk duruş, duygusal kırılganlık, anksiyete.

Sarı uyarıcı bir renktir. Bu yüzden duygusal açıdan uyarılmamıza, bir takım nesnelerin ve kişilerin ilgimizi çekmesine kolayca sebep olur. Sarı renk kişiyi ruhsal açıdan doygunluk hissine yaklaştıran bir histir ve benlik saygısını arttırır. Güven ve iyimserlik rengi olan sarıyı arkadaş çevrenizle birlikte bulunduğunuz ortamlarda kullanmanız size olumlu dönüş yapacaktır. Sarı renk dikkatli olunmasını bildiren bir renk olmakla birlikte kişiyi zaman zaman endişe ataklarına sürükleyebilir. Modunuzun düşük olduğu günlerde çok fazla sarı taşımak sizi hasta ve solgun gösterebilir.

YEŞİL: Denge


Tetiklediği Olumlu Etkiler: Uyum, Denge, Ferahlık, Evrensel sevgi, Dinlenme, çevre bilinci, barış.
Olumsuz etkiler: Can sıkıntısı, durgunluk, gevşeklik.

Yeşil renk kişiyi öncelikle dinlendiren ve denge rengi olması sebebiyle de her ortamda kişiyi dengeli davranmaya yönlendiren bir renktir. Doğanın rengi olması ve doğanın dinginliğin merkezi olması sebebiyle kişiyi stresten alıkoyar. Tazeleyici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ancak çok uzun süre doğada kalıp yeşil renge maruz kalmak kişiyi durgunlaştırabilir.


MOR: Maneviyat


Tetiklediği olumlu Etkiler: Manevi farkındalık, vizyon, lüks, özgünlük, ruhsal denge, doğruluk, kalite.
Olumsuz Etkiler: İçe dönüklük, bastırma.

Kişiye yüksek düzeyde farkındalık kazandırır ve bu meditasyon yapanların işini kolaylaştıran bir şeydir. Zihnin derinlerine yönelmeyi kolaylaştırır. İletişim kurmayı kolaylaştıran bir renktir. Koyu mor dramatik ve lüks kullanımını çağrıştırırken, daha açık tonlarda mor (lila,lavanta) kişiye rahatlatıcı bir etki verir. Ancak üzerinizde sadece koyu mor taşımanız sizi içe dönük bir kişi olarak gösterebilir. 


TURUNCU: Eğlence


Tetiklediği Olumlu Etkiler: Fiziksel konfor, açlık, sıcaklık, güvenlik, enerji, bolluk, eğlence. 
Olumsuz Etkiler: Sorumluluk duygusunu bertaraf etme, ciddiyetsizlik. 

Turuncu da sarı gibi dikkat çekici bir renktir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kişiyi uyandırabilir.  Yiyecek, içecek gibi kişisel rahatlığı sağlayan şeyleri temsil eder. Bir ortamda az da olsa turuncu şeyler bulundurmak kişinin yaratıcılığını arttırıp kişiyi eğlenceli bir moda sokmaya yetebilir. Enerjinizi yükseltir. Bu sebeple egzersiz yapacağınız odalarda kullanmanız tavsiye edilir.
Uygun olmayan ortamlarda aşırı kullanımı ciddiyetsizlik olarak tanımlanabilir.

PEMBE: Feminen


Tetiklediği Olumlu Etkenler: Huzur, beslenme, sıcaklık, kadınlık, aşk, cinsellik
Olumsuz etkenler: Duygusal klostrofobi, aşırı narinlik.

Kırmızıya benzer duyguları uyandıran bir renk olmasına rağmen her zaman daha yumuşak ve yatıştırıcı bir şekilde kendini gösterir. Pembe psikolojik açıdan kişiyi oldukça etkileyen bir renktir. Kişinin kendisini iyi hissetmesinde büyük rol oynar. Bu renk kadının ve kadınsılığın hayatta kalmasını temsil eder. Fazla pembe kullanımı fiziksel açıdan zayıflık ve aşırı narinlik göstergesi olarak algılanabilir.Nötr Tonlardaki renkler

Siyah, Kahverengi, Beyaz, Gri
Siyah asaleti ve güçlü duruşu temsil ederken dekor amaçlı kullanıldığı odaya derinlik kazandırır.
Beyaz saflık ve temizliğin sembolüdür. Diğer tüm renkler için iyi bir geri plan yaratıcısıdır. Kahverengi toprak tonu olduğu için kişiye dinginlik veren ancak fazla kullanım sonucu sıkıcı bir ortam yaratmaya müsait bir renktir. Gri ise abartıdan hoşlanmayan kişilerin kullanmayı tercih ettiği, rengini belli etmeyi sevmeyen bireylerin sık kullandığı, soğuk karakterli ancak sık kullanım alanı olan bir renktir.


Sargita Der Ki; Artık hangi renk ne anlam taşıyor ve bizde nasıl etkiler yaratıyor biliyorsunuz. Ona göre giyinin kuşanın canlar. 

Hepinizi Öpeledim.6 yorum:

 1. kırmızı hastasıyımdır. :) genelde de siyah gri ve kırmızı giyerim

  YanıtlayınSil
 2. Benim rengim mor. Çok güzel bir post olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Bundan sonra kozmetik ve makyaj postlarının arasına bol bol bu tarz herkesin kendinden birşeyler bulabileceği postlardan yayınlamayı planlıyorum. Moru ise ben de çok severim :)

   Sil
 3. Güzel ve dogru bir yazi, bu arada hic sari giymedigimi farkettim tzz tzzz :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sarı güzel renktir aslında enerjik, arada bir giymek lazım :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Red Bow Tie