Canlar fincanlar

5 Kasım 2014 Çarşamba

Bugün sunumum var! :)

Hepinize merhabalar!

Bilenleriniz vardır ben bir psikoloğum.
Bu dönem Aile Danışmanlığı ve Eğitimi üzerine Yüksek Lisans yapıyorum.
Bugün ise ilk sunumumu gerçekleştireceğim.
Konu Travma Sonrası Stres Bozukluğu.
Bana iyi geçsin dileyin olur mu..
İyi geçerse sunum slaytlarımı sizlerle de paylaşabilirim :)
Saat 5.30 da sunumum başlayacak. Yani 3.30 gibi evden çıkıp sakin sakin gitmek istiyorum.
Benim böyle bir durumum vardır, önemli işim olduğu günler devreye herhangi bir problem veya aksiliğin girmesine karşılık baya temkinli davranırım.Aslına bakarsanız sunum yapmak konusunda zorlandığım bir şey olmamasına rağmen bir kaç sözüm var.
Eğitim sistemimizde yolunda olmayan bir noktaya değinmek istiyorum.
Bu dönem 4 ayrı ders alıyorum ve dördünde de öğrenciler her hafta sunum yapıyor.
Olay nedir, araştırıyor deriyor ve arkadaşlarına anlatıyorsun.
Peki burada ölçülen nedir?
Araştırma yapmış mı?
Anlatım becerisi var mı?
Konuyu arkadaşları da anlasın..
Gibi kaygılar var anladığım kadarıyla.
Peki benim orada olma amacım nedir?

Bunlardan hiç biri amacım dahilinde değil.
Oraya senelerini vererek gelmiş hocaların deneyimleri, yurtdışındaki o anlata anlata bitiremedikleri seminerlerde neler öğrenmişler, sevgili hocalarım bana bunları anlatsın istiyorum.
Bilmediğim, internette ya da kitaplarda kolayca bulamayacağım bir çift şey öğretsinler istiyorum. Yüksek lisans için beklentim bu yöndeydi. Ama üniversite yıllarındaki gibi çalış gel sun notunu al bitti bir dönem geçiriyorum.

Sonra yok efendim beyin göçü neden oluyor? Beyin göçü olmasın da ne yapsın insanlar, eğitim alayım diye girdiğin yerde bir anda eğitimi veren oluveriyorsun daha yeterince almadan. Ben evde de okurdum bu kitabı ya da evde de sörf yapardım nette bu konuyu okumak için..
Bilmiyorum benim genel düşüncem bu yönde.

Ha amaç öğrenciyi de işin içine katmaksa dersin sonunda 15 dk lık minik bir sunum yaptırırsın böylece o da işin içine dahil olmuş olur. Ancak bütün bir dersi öğrenciye yığmazsın değil mi ama.

Bilmiyorum sakin başlayıp hararetli bitirdim yazımı ama, konu üzerine fikri olan varsa beri gelsin yorumlara konsun :)Hepinizi öpeledim.

9 yorum:

 1. Umarim hersey istediginiz gibi ve yolunda gider bol sans....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşey harikaydı, herkes çok beğendi! İyi dileğiniz tuttu, teşekkürler :))

   Sil
 2. Başarılar canım.Sonuna kadar katılıyorum yazdıklarına.Bu sistem ilkokuldan başlıyor ve bitmek bilmiyor.Bence öğretim görevlilerinin de bu işe tam dahil olamamasının sebebi de bu.Kendileri bununla yetinmişler ve böyle de devam etsin istiyorlar.Benim fikrim bu yönde en azından.Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sunum yaptığım arkadaşlarım almak istediklerimiz böyle detaylı bilgiler, keşke hocalarımız da byle senin gibi anlatsalar dediler. Bundan iyi bir değerlendirme olamazdı benim için.. Muhteşem bir sunumun ardından kendimi harika hissediyorum. Bahsettiğim konunun aslında herkes farkında fakat kimse kalkıp da dur demiyor. Gönülsüz gönüllülük.. :)

   Sil
  2. İyi geçmesine sevindim canım :)

   Sil
 3. Tatlim iyi gectigine cok sevindim, darisi benim basima :) Daha öncede yaptim ama her sunum kendine göre psikolojik bir test kendim icinde ;) Benimde iki hafta sonra var, almanyada egitim, ögrenci ve ebeveynlerin yapabilecekleri hakkinda. Psikolog olarak bu konularda (basari, egitim) deginmem gerektigini düsündügün birsey varsa yaz bana mutlaka, her zaman yardima acigim ;D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımm umarım senin sunumunda gayet iyi geçer. Spesifik olarak fikrimi almak istediğin hangi konu olursa olsun sargitasargita@gmail.com dan bana ulaşırsan seve seve yardımcı olurum. Öpüldün..

   Sil
 4. Umarım sunumunuz iyi geçmiştir :)
  Blogunuzu bir blog keşif etkinliği sayesinde keşfettim ve takibe aldım ben de bloguma beklerim sevgiler :)
  makyajtavsiyem.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 5. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim. Harika bir blogunuz var ama bir süredir yazı yazmamışsınız. Umarım tekrar başlarsınız. Ben de sizi bloguma beklerim. Sevgiler.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Red Bow Tie