Canlar fincanlar

6 Mart 2015 Cuma

Toplumumuzdaki Kadına Şiddet Problemine Bir Psikolog olarak yaklaşımım

Herkese merhaba,
Bu konuyla ilgili yok sadece kadınların bineceği pembe otobüsler yapalım, yok kadını örtelim  erkeğin canını çektirmeyelim ve daha bir çok aklın en sığ yerlerinden toplanmış fikirimsileri gördükçe bir çift aklı selim laf etmek aklı selim laf edebilenlerin boynunun borcu oldu diye düşündüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.Psikopat ne demektir? Empati ve vicdan bozukluğu ile karakterize olan bir kişilik bozukluğudur. Ruhsal bir rahatsızlıktır.

Kadınlara türlü işkenceler eden insanları bu rahatsızlığın  kategorisine sokalım. Ve konunun devamında gelen şu bir kaç soruyu kendimize soralım.

Bir bebek psikopat olarak dünyaya gelir mi?

Gelmezse nasıl, bir psikopat haline gelir?

O çocuk psikopat olana kadar kimse onun ''yüzüne'' bakıp bozuk durumun farkına varmamış mıdır?

Varmışsa neden yardım istememiştir, varmamışsa bu da toplumdan bireysele inilerek incelenmesi gereken ayrı bir problem değil midir?


Cevap tek.
Bu psikopatları da bizler yetiştiriyoruz.
Bir şey kırıp döktüğünde aferim oğlum bir daha dök çocuğum, yarasın aslanıma diyerek bir şeyleri kırdığınında yüreklendirdiğimiz oğlumuz, ilerde sevgilisinin kafasını kırdığında da onurlanmış hissediyor olabilir mi?

Çocuğun yanında aile üyelerine şiddet gösteren bir babanın oğlu büyüdüğünde yanındaki kadına şiddet göstermekten neden kaçınsın?

Kız kardeşine sus otur geç kenara derken, abisini sürekli ağam benim paşam benim diye büyüterek erkeğin kadına kıymet vermesinin de önünü kesen yine bizleriz. Bizim kadınımız, bizim erkeğimiz, bizim ailemiz..

Hata yapıyoruz. Kendimize dönüp bakmalıyız.
Sokaklarda yürümek sesimizi çıkarmak elbet güzel şey, niye susalım ki.

Ancak bu durumu kaynağına inip hatalı noktaya dokunmadan bir şeylerin değişmesini beklemek büyük hayalciliktir.

Geçmişi değiştiremeyiz. Ama değişime bugünden başlamalıyız. Yarına bırakmadan. Hemen bugün.
Yeni anne baba olacaklara, çoktan anne baba olmuş ama çocuğuyla iletişim kurmakta problemler yaşayan ne yapacağını bilemeyenlere, bana kalırsa toplumun yüzde %90 ebeveynine çocuk nasıl yetiştirilir, nasıl iletişim kurulur, kimliğini bulma sürecinde nasıl yanında olunmalıdır, çocuğa nasıl davranılmalıdır gibi toplumumuzca problematik olan konularda yarın değil hemen bugün eğitime başlanmalıdır.
Sonra bakılmalıdır, hem toplumsal düzeyde iyileşmeye hem de bireysel bazda iyileşmeye..

Ha bu arada çevremde çok duyuyorum ne oluyor bu insanlara , neden bu kadar arttı şiddet?sorularını..
Hayır bu insanlar yeni türemedi, hiç bir patoloji bir günde kendini göstermez. Grip bile bir günde başlayıp bir günde bitmez.
Bu, bizim uzun zamanlar boyunca görmezden gelip, bir anda ''2 gündem oluşturanlarımız''ın gözümüze sokmaya karar vermesiyle ekranımıza taşınmış olma halidir.
Yani bu şiddet her zaman vardı, her zaman bu kadar acımasızdı.
Biz sadece şimdi görüyoruz...

Görmezden geldiğimiz her şeyin bir an önce açığa çıkıp, önleminin alınması, şu yukarıda belirttiğim projenin bir ''büyüğün'' aklına gelmesi dileğimle..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Red Bow Tie