Canlar fincanlar

9 Aralık 2015 Çarşamba

Hangi Vücut Tipine Sahipsin ve Nasıl Giyinmelisin?

Herkese Merhabalar.

En sık başımıza gelen şeylerden biridir; alışverişe çıkıp da vitrinde gördüğümüz o muhteşem kıyafetin deneme kabininde felaket görünmesi!
''Ama mankenin üstünde çok güzel duruyordu! Çok modern ve tam tarzıma uygundu! Peki neden ben giyince berbat durdu bu şimdi?'' diye soruyorsunuz değil mi? Bunun genellikle tek bir sebebi var. Vücut tipimizi bilmiyoruz ve ona uygun giyinmiyoruz da ondan ! :)

Bu yazım iki ayrı bölümden oluşacak. Birinci bölümde vücut tipinizi belirlemenize yardımcı olan bilgileri paylaşırken, ikinci bölümde vücut tipinize uygun ne şekilde giyinebileceğinize yönelik tüyolar vereceğim. Haydi başlayalım!
1-Vücut ölçülerinizi biliyor musunuz?

Elinize mezura almanın zamanıdır.
 Göğüs bölgenizi, bel bölgenizi ve son olarak da kalça bölgenizi ölçmelisiniz.
 Hani şu malum 90-60-90 ölçüleri vardır ya, sizin için buna göre geçerli ölçülerin ne olduğuna bakın. Böylece vücudunuzun hangi bölgesinin daha geniş ve hangi bölgesinin daha dar olduğunu anlamış olursunuz ve bu vücut tipinizi bulmanızda size yardımcı olacaktır.

2- Elma Vücut TipiBu vücut tipinde omuzlar, göğüs kafesi ve bel bölgesi bacaklara oranla daha geniştir. Bacaklar ve kalçalar fit görünürken, üst bölgeniz vücudunuzdaki yağ oranının ağırlıkta olduğu bölgenizdir. 
Buna rağmen kollarınız çok geniş olmak zorunda değil.
Bu vücut tipinde bel bölgesi genellikle ince değildir ve buna iri göğüs bölgesi eşlik edebilir.

3- Elma tipinin tersi olan Armut Vücut TipiArmut tipi bir vücuda sahipseniz bunu belirlemeniz hiç de zor olmayacaktır çünkü kalça ve basenler üst bölgenizden belirgin şekilde daha geniştir. Üst bacakların da kalın olduğu bu vücut tipinde gözlenen bir özelliktir.
Bunun aksine omuzlarınız dar ve genellikle de göğüs ve bel bölgeniz küçük, ince görünür.


4-  Düz/Dikdörtgen Vücut Tipi
Bu vücut tipinde bel bölgesi kala bölgesiyle eşit gibi durur. Biraz kalın bir bel ve dar bir kalça ile bu vücut tipine dahil olabilirsiniz.  Elma ve armut vücut tiplerine oranla daha düz bir vücuda sahip olunur. Bel bölgesinde çok çok az kıvrım vardır. Tam olarak dümdüz olunmayan fakat yağ birikiminin çok az üst veya alt bölgede toplandığı durumlarda da bu gruba girebilirsiniz.

5- Kum saati Vücut tipiÇok sık rastlanmayan bir vücut tipi olarak göğüs ve kalça ölçülerinizin eşit olduğu durumda sahip olduğunuz vücut tipidir.
Bel belirgin şekilde incedir.
Vücuttaki yağlar orantılı bir şekilde göğüs ve kalça bölümüne dağılmıştır. 

2. BÖLÜM

1- Elma Tipi Vücuda sahibim nasıl giyinmeliyim?
Bu tipe uygun giyinmek için ilgiyi iri olan bölgenize odaklamaktan kaçınmalısınız.
İlgiyi omuzlarınızdan ve bel bölgenizden kaçırmak için kalça ve boyun bölgenizi kullanın. 
Vücudunuzu ortadan ikiye bölen kemerlerden uzak durun. Çünkü bu biri sizi ortadan bölmeye çalışıyor ve üst bölgenizi patlatmasına az kalmış gibi bir görüntü ortaya çıkaracaktır.
Yine ilgiyi  belinizden uzaklaştırmak için skinny ya da boru paça pantolonlarınızın üstüne, kalçanıza kadar uzanan ince dokulu kazak veya trikolar kullanabilirsiniz.
Kalın kumaşlardan muhakkak kaçınmalısınız, çünkü sizi daha kalın gösterirler.

2- Armut Tipi Vücuda sahibim, nasıl giyinmeliyim?Vücudunuzun alt bölgesine sade parçalar seçerken dikkati üst bölgenize çekmelisiniz.
Omuzlarınızı geniş gösteren tek omuzlu ya da iki omzunuzu da açıkta bırakan kıyafetler seçerek vücudunuzdaki orantısızlığı giderebilirsiniz. Buradaki ipucu omuzları daha geniş göstererek gereğinden fazla iri olan baSenlerinizi bir nebze orantılı göstermektir.
Tayt giymekten kaçının. 
Ayrıca push-up iç çamaşırlara bir göz atmanızı öneririm. Böylece daha orantılı görünebilirsiniz :)

3- Dikdörtgen Vücut Tipine sahibim, nasıl giyinmeliyim?Bu vücut tipine sahipseniz vücudunuzu daha kıvrımlı gösterecek giysiler tercih etmelisiniz.
Daha feminen parçalar seçmeye özen gösterin. Erkeksi takımlar giymekten kaçının.
Mini etekler tercih edebilirsiniz çünkü bacaklarınız bu kıyafetleri giymeye uygundur ve vücudunuzu daha kıvrımlı gösterebilirler.
Bel bölgenizi ortaya çıkarmak için kemerleri bel bölgenizde kullanın. 
Bel bölgesinden büzülen elbiseleri de tercih edebilirsiniz.
Balon etekler de aynı etkiyi gösterecektir.

4- Kum Saati Tipi vücuda sahibim nasıl giyinmeliyim?

Bu vücut tipindeyseniz diğer vücut tiplerine oranla şanslısınız demektir. Çünkü vücudunuz çoktan oranlıdır. Ve aşırı yanlış giyinmediğiniz sürece kötü görünmeniz çok zordur.
Üst ve alt bölgenizi abartılı şekilde bir diğer bölümden ayırmadığınız ve irileştirecek şekilde giyinmediğiniz sürece her tür kıyafeti rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

*  *  *

 Ben bu gruplardan elma vücut tipine giriyorum, ve bana göre en zor gruplardan biri olabilir. Bu yüzden aranızda elma vücut tipine sahip birileri varsa onlara yardımcı olması için minik bir torpil yapıyor ve kendi tarzımı yansıtan bir kaç görsel daha ekliyorum. :)
Sargita Der Ki; hangi vücut tipine sahip olursan ol, için kalp kalp kalp tipi olsun! :) 

Hepinizi Öpeledim <3


2 yorum:

  1. çok güzel bir yazı ve bilgilendirme olmuş ;)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim, bu şekilde düşünmenize çok sevindim. :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Red Bow Tie